Safra Kesesi Ameliyatı Fiyatları 2022

Safra Kesesi Ameliyatı Fiyatları 2023

Zaman zaman sağlığımızı kaybetmemiz ve vücudumuzun çeşitli bileşenlerinin rahatsızlanması mümkündür. Bu kapsamda düzenli olarak bazı tedavileri alırız.

Safra kesesi ameliyatı da karşımıza çıkan bu tedavi türlerinden bir tanesidir. Safra, karaciğerde üretilen bir sıvıdır. Buradan bağırsağa dökülen bir salgı olarak vücutta yer alır. Salgı vücutta bulunan yağ ve yağda eriyen vitaminlerin eritilmesiyle ilgilenir.

Karaciğerde ortalama 600 ml safra üretilerek bu safra bağırsağa gider. Safra kesesi ameliyatı burada oluşan sorunları gidermek amacıyla uygulanan bir işlemdir. Özel kliniklerde yapılacak operasyonlar söz konusu olduğunda ise safra kesesi ameliyatı fiyatları doğal olarak merak edilen bir unsudur.

Safra kesesi ameliyatı fiyat bilgisini, açık kaynaklarda belirtmek mümkün değildir. Kaldı ki, her ameliyatın fiyatının aynı olması ve herkes için tek bir fiyatın geçerli olması gibi bir durum da söz konusu olamaz. İnternette yapacağınız en ucuz safra kesesi ameliyatı ücreti gibi aramalar, çoğunlukla güncel bilgiler değildir ve zaten resmi sağlık kuruluşları bu tip yayınlar yapmazlar.

Safra kesesi ameliyatı fiyatları, yapılacak konsültasyonun ardından, sizin için belirlenecek tedavi süreci netleştikten sonra verilebilir. Operasyonun hangi klinikte yapılacağı, uygulamayı hangi doktor ve sağlık ekibinin yapacağı, komplikasyon seviyesi (hastanın genel durumu dikkate alınarak) gibi hususlar safra ameliyatı fiyatlarını değiştiren unsurlardandır.

Safra Kesesi Ameliyatı

Diğer adı kolesistektomi olan safra kesesi ameliyatı, safra kesesinin tümünün cerrahi operasyon ile alınması işlemidir.  Genel cerrahi uzmanları tarafından uygulanır. Genellikle laparoskopi yöntemi ile karın boşluğuna dört delik ile giriş yapılarak kapalı olarak ameliyat gerçekleştirilir.

Laparoskopi cihazının ucundaki kamera ile karın boşluğu ve safra kesesi kolaylıkla görüntülenerek ilgili işlem gerçekleştirilir. Daha önce karından operasyon geçirmiş kişilerde açık ameliyat tercih edilebilmektedir.

Safra Kesesi Ameliyatı Nedenleri nelerdir?

  • Safra kesesinde biriken atık maddelerin sebep olduğu birikintiler
  • Safra kesesinde taş oluşumu
  • Safra kesesinin iltihaplanması
  • Safra kanallarının çeşitli nedenlerden dolayı tıkanması
  • Safra kesesinde veya kanallarında polip ve kist oluşumları
  • Kanser ve metastaz durumlarında
  • Safraya bağlı pankreas iltihaplanması durumlarında
  • Mideye sık sık safra kaçması durumlarında
  • Safra salgısının aşırı salgılanması sonucu patojenik etkiye sebep olduğu durumlarda

Yukarıda sıralanan sebepler ameliyat için bilinen spesifik belirtilerdir. Bunların dışında birçok neden de safra ameliyatı olmayı gerektirebilir.

Safra Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat için ön hazırlık testleri ve anestezi onamı da yapıldıktan sonra hasta için ameliyat öncesi en az 8 saatlik açlık süresine dikkat edilerek ( post-op) hazırlıklar tamamlanır. Daha sonra hastaya anestezi verilerek işleme başlanır.

Safra kesesi ameliyatlarında sıklıkla kapalı ameliyat olarak da bilinen laparoskopik kolesistektomi yöntemi uygulanmaktadır. Safra kesesinin tamamı kapalı yöntem ile alınır. Safra kanallarında taş olması durumlarında ise ilk önce kanaldaki taş kırılarak çıkarılır daha sonra safra kesesi tamamıyla alınır. Safra kesesinin bir kısmının veya sadece safra kesesinin içindeki taşların alınması söz konusu değildir.

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Süreç Nasıl İlerler?

Operasyon genellikle 1 saat civarında sürmektedir. Fakat hastanın kronik hastalıklarının olduğu veya çok kilolu olduğu durumlarda ameliyat süresi uzayabilmektedir.

Ameliyat sonrası yaklaşık 6-8 saat sonra hastanın ağızdan (oral) sıvı alımına başlanır. İlk saatlerde bulantı kusma görülebilir. Genellikle başka komplikasyonlar yoksa 1 gün hastanede yatış yeterli olmaktadır. Hastaya ameliyat sonrası özel bir diyet önerilmez. Çok sindirim problemi yaşayan hastalara özel geçici tedaviler uygulanabilmektedir.

Ameliyat Türüne Göre Safra Kesesi Ameliyatı Fiyatları değişir mi?

Günümüzde her ne kadar çoğunlukla laparoskopik olarak yapılıyor olsa da safra kesesi ameliyatının uygulanma türü de fiyatları değiştirecektir. Gerçekleşecek işlemin detaylarına bağlı olarak hem işlemin uygulama maliyetleri hem de uygulama sonrası iyileşme sürecinde sarf edilecek maliyetler değişebilir.

Hastanın genel sağlık durumu, yapılacak işlemin komplikasyon seviyesini yükseltebilir. Bu bakımdan daha fazla tetkik yapılması ve değerlendirmelerin daha detaylı olması istenebilir. Bu gibi durumlarda uygulama maliyetlerine, tetkik ve izleme maliyetleri de dahil olacağından, fiyatlar da değişir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, ameliyatın türü de fiyatlar üzerinde etkili olacaktır.

Tabii safra kesesi ameliyatı fiyatları üzerinde etkili olan etkenlerin başında, uygulamayı yapacak hekim ve sağlık ekibinin kim olduğu gelecektir. Her ne kadar ameliyatlarda meslek kuruluşu tarafından belirlenen bir alt fiyat limiti olsa da üst limit gibi bir durum söz konusu olmadığından, her hekim ve/veya klinik kendi fiyatlarını belirleme yetkisine sahiptir.

Safra Kesesi Ameliyatını SGK öder mi?

Sosyal Güvenlik Kurumu, anlaşmalı olduğu özel hastaneler ve polikliniklerde belli tedaviler için değişen oranlarda sağlık hizmetlerinin maliyetlerini karşılar. Ancak bu konuda kesin ifadeler kullanmak, kurumun ödeme politikaları değişiklik arz ettiği doğru olmaz.

Özel sağlık sigortaları ise yine anlaşmalı oldukları sağlık kuruluşları ve hekimlerin yapacağı tedavilerde, safra kesesi ameliyatı fiyatları ne olursa olsun, tam sağlık sigortası veya tamamlayıcı sağlık sigortası ile limitleri kapsamında ödeme yapabilir. Bu konuda kesin bilgiye erişebilmek için sağlık kuruluşu veya sigorta şirketine başvuru yapılabilir.

Safra kesesi ameliyatı hakkında genel bilgileri de inceleyerek, fiyatların ne şekilde oluştuğunu anlayabilmemiz mümkündür.

Safra Kesesi Ameliyatı Olası Komplikasyonları

Tüm ameliyatlar belli riskleri de beraberinde getirebilmektedir. Tüm cerrahi operasyonlardan sonra gözlenebilecek kanama, ödem/sıvı toplanması ya da anestezi sorunları riskleri bu ameliyatın gerçekleşmesinden sonra az da olsa görülebilmektedir.  Sağlığa zararlı alışkanlıkları olan kimselerin iyileşme sürelerinde uzamalar meydana gelebilir.

Ayrıca hastalarda az da olsa enfeksiyon gelişme riski olabilir vardır. Bu süreçte ameliyat öncesi kadar sonrası da büyük bir önem taşımaktadır. Ameliyat sonrasında idrar yollarında aşırı iltihaplanmaya ortaya çıkabilmektedir. Safra kesesi ameliyatı ciddi bir ameliyattır. Bu sürecin iyi bir şekilde atlatılması hastanın sorunsuz bir şekilde iyileşmesinde önemli bir noktadır.

Safra Kesesi Ameliyatı Süresi

Hastanın cinsiyetine, kilosuna ve cerrahın tecrübesine göre süre değişiklik gösterse de safra kesesi ameliyatları genelde kısa sürede bitirilen ameliyatlar arasında yer alır. Bir saatten kısa bir sürede genellikle bitirilmektedir.

Ancak ameliyat bazen 1 saatin üzerinde gerçekleşebilir. Hastanın ameliyat süresi hastanın safra kesesinin durumuna göre değişiklik gösterebilir.  Bu noktada önemli olan hastanın tedavisinin düzgün bir şekilde yapılmış olmasıdır. Hasta ne kadar kaliteli bir ameliyat geçirirse iyileşmesi de o oranda kolay olur.

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Süreç

Safra kesesi ameliyatı sonrasında hasta bir saat sonra kendine gelmeye başladıktan sonra 5 saat sonra yemek yemeye hazır hale gelmektedir. Ameliyat olduğu gün hafif derecede karın ağrısı, sırt ağrısı gibi şikayetler meydana gelebilmekle birlikte bu bazı hastalarda görülebilmektedir. 

Ağrı kesici ilaçlar sayesinde bu ağrıların giderilmesi mümkün olmakta ve hastanın daha kolay bu durumu atlatması sağlanmaktadır. Hastanın ameliyat sonrası belli bir süre hastanede kalması gerekmektedir.

Safra kesesi ameliyatı olanlar için hastanın dikkat ve özen göstermesini gerektirecek önemli noktalar bulunmaktadır. Bakım ve temizliğe önem gösterilmesi, işlem yapılan bölgeye dikkat edilmesi, ilaç kullanımını düzenli şekilde yapılması, doktor kontrolleri ve istirahat dikkat edilmesi gereken önemli noktalar arasında yer alır.  Kişi iyileşmek için ne kadar dikkatli olursa o kadar kısa sürede iyileşmesi de mümkün hale gelir.

Safra Kesesi Ameliyatı Fiyatları Ne Kadar? 

En başta belirttiğimiz üzere, safra kesesi ameliyatı fiyatları koşullara göre değişkendir. Bu nedenle ameliyatlara ait fiyat bilgilerini edinebilmek için hekiminize veya sağlık kuruluşuna başvuru yapmanız gerekir.

Yapılacak ön değerlendirmelerin fiyatları ayrı tutulmak üzere size safra kesesi ameliyatı fiyatı ile ilgili bilgi bu şekilde verilebilir. Ancak tüm tıbbi prosedürlerde ek tedavilerin gerekmesi ihtimalinin olduğunu unutmamalı, bu maliyetlerin artabileceği ihtimalini göz önünde bulundurmalısınız. Size tedavi hizmetini verecek hekim veya sağlık kuruluşunun finans birimi detaylı bilgiyi verecektir.

Safra Kesesi Ameliyatlarının İstanbul, Ankara ve İzmir Fiyatları

istanbul

Hastaların ameliyat olmadan önce yaptığı ilk iş ameliyat fiyatlarının araştırılmasıdır. Ancak bu tarz bilgiler internette net olarak yazılması doğru değildir. Çünkü ameliyatlar hastanın durumu, yapılacak hastaneye, doktora göre farklılıklar içerebilir. Fiyatların değişkenlik göstermesinin biri de rekabet ortamı olmasıdır.

Ayrıca İstanbul’da bu ameliyatı yapacak doktor ve hastane sayıları İzmir ve Ankara olmak üzere diğer illere oranla daha fazladır. Bütün bunlar düşünüldüğünde ameliyat fiyatlarının da birebir aynı olması beklenemez. İstanbul kozmopolit bir şehir olması bakımından İzmir ve Ankara’ya göre daha fazla doktor, hastane ve hasta barındırır.

İstanbul’da safra kesesi ameliyatı olmak için birçok seçeneğiniz bulunabilir. Siz kendinize uygun doktor ve hastane seçtiğinizde ameliyatı tercih edebilirsiniz. Sadece safra kesesi ameliyatlarında değil yapılacak her işlemin fiyatı hastaneye, doktora ve ameliyatın yapılacağı şehre göre değişiklik gösterebilmektedir.

Ameliyat fiyatlarını belirleyen bu unsurlar ameliyatı yaptıracak kişinin tercihine göre belirlenir. Hastalar kendilerini iyi hissedecekleri ameliyat ekibi ile kendilerini daha rahat hissedebilir. Burada ameliyat kararı hastanın kendi tercihine bağlıdır.

Devlet Hastanesinde Safra Kesesi Ameliyatı Yapılır Mı?

Günümüzde safra kesesi ameliyatları her ne kadar laparoskopik olarak yapılıyor olsa da ameliyatın türü de fiyatı da değişiklik göstermektedir. Devlet hastanelerinde de safra kesesi ameliyatları yapılabilmektedir.

Bazı istisnai durumlarda devlet hastaneleri bu ameliyatlar için başka doktor ve hastaneleri önerebilir. Bu durumlar dışında safra kesesi ameliyatları devlet hastaneleri bünyesinde de yapılabilmektedir. Tabi ki bu devlet hastanesinin teknik ve fiziki yapısına göre de farklılık gösterebilir. Çünkü bu ameliyatın yapılması için ameliyat ekibinin ve genel cerrahi uzmanlarının hastane bünyesinde hizmet veriyor olması gerekmektedir.

özel hastane

Özel Hastanede Safra Kesesi Ameliyatları Ne Kadar?

Her ameliyatın fiyatları değişkenlik gösterebileceğinden safra kesesi ameliyatı içinde net bir fiyat vermek doğru değildir. Safra kesesi ameliyatının fiyatları ile ilgili olarak internet üzerinden edinilecek bilgilerinde sağlıklı olmayacağı düşünülürse fiyat konusunda hizmeti alacağınız hastane ve doktor ile iletişime geçmeniz daha doğu bir adım olabilir.

Üstelik internette bulacağınız fiyatların güncelliği ve geçerliliği konusunda da emin olunamayacağı için hastane danışmanları ile iletişime geçilmesi gerekmektedir. Kaldı ki fiyat bilgisi ile ilgili olarak sağlık kuruluşları hastayı görmeden fiyat vermezler. Hastalar bu konuda yanılmamaları adına hastane ile iletişim içinde olmalılardır.

Özel Hastanelerde Safra Kesesi Ameliyatını Sigorta Karşılar Mı?

sigorta

Sosyal güvenlik kurumu (SGK) anlaşmalı olduğu özel hastaneler ve polikliniklerde bazı tedaviler için değişen oranlarda maliyetleri karşılayabilmektedir. Ancak bu konuda kesin ifadeler vermek hastaları yanıltabilir.

Özel sağlık sigortaları ise anlaşmalı oldukları sağlık kuruluşları ve hekimlerin uygulayacağı tedavilerde, safra kesesi ameliyatı fiyatları ne olursa olsun, tam sağlık sigortası veya tamamlayıcı sağlık sigortası ile ödeme yapabilir. Bu konuda da kesin bilgiler elde etmek ve ameliyatın sigortadan karşılanıp karşılanmadığını öğrenmek için özel hastane ya da poliklinikler ile iletişime geçilmesi daha doğru olacaktır.

Safra Kesesi Ameliyatları Kredi Kartı İle Ödenir Mi?

Kredi kartları kullanım açısından çok geniş bir alanı kapsamaktadır. Hemen hemen kredi kartı kullanılmayan alan yok denilebilir. Post cihazının bulunduğu her işletmede kredi kartı ile ödeme yapılabilmektedir.

Ancak kredi kartında taksit yapılması işlemi kredi kartının geçerli olmasından farklı bir işlemdir. Sağlık hizmetlerinde kredi kartı ile ödeme yapılabilirken kredi kartına taksit işlemi yapılması ne yazık ki mümkün değildir.

Kredi kartına taksit yapılamayan durumlarda borç ödemesinin taksitlendirilmesi için banka ile iletişime geçilmesi gerekmektedir. Ancak hastane ve polikliniklerde kredi kartından sadece tek çekim işlemi yapılabilmektedir.