Meme Cildinde Portakal Kabuğuna Benzer Görünüm Meme Kanserinin Habercisi Olabilir Mi?

Memede portakal kabuğu görünümü tek başına meme kanserine sebep değildir. Portakal kabuğu görünümünün yanında başka belirtiler de yaşıyor olmanız halinde mutlaka doktora başvurmanız gerekmektedir.

Meme kanseri belirtileri nelerdir?

Meme kanserinin yaygın semptomları şunlar olabilir:

 • Memede portakal kabuğu görünümü
 • Memede yumru
 • Koltuk altında yumru
 • Büyümüş ve sert meme
 • Ciltte kızarıklık ve göğüste “turuncu cilt”
 • Meme veya meme ucunun derisindeki girintiler
 • Meme ucundan kan veya sıvı gelmesi.

Not: Göğüslerde ağrı ve hassasiyet, meme kanserinin sık görülen semptomları değildir, ancak mutlaka tetkik edilmesi gereklidir

Meme kanseri için en yaygın semptom memede bir yumrudur, ancak çoğu yumru kanser değildir. Zararsız meme yumruları şişmiş meme bezleri veya normal meme dokusundan oluşan kitleler olabilir. Bir değişiklik fark ederseniz bir doktora gidin ve göğüslerinizi inceleyin.

Meme kanseri nasıl tespit edilir?

Doktorun meme kanserini güvenli bir şekilde teşhis edebilmesi için incelemede  genellikle üç farklı yöntem kullanılır: klinik muayene, mamografi/ultrason ve iğne biopsisi ve patolojik inceleme. Bazen bir manyetik rezonans görüntüleme incelemesi uygun olabilir.

 • Klinik muayene

Klinik muayene,  doktorun memeleri, koltuk altı ve boyundaki lenf düğümlerini dikkatlice incelemesi ve hissetmesi anlamına gelir.

 • Mamografi/ultrason/MR

Olası meme kanserini saptamak için hastanın yaşına göre  mamografi  (meme röntgeni) veya ultrason ile görüntüleme tetkiklerine başlanır. 40 yaşın üzerindeki hastalarda önce mamografi çekilir ve ihtiyaç varsa mamografiye  ek olarak ultrason ile inceleme yapılır. 40  yaşın altındaki hastalarda ise meme dokusu yoğun olduğundan ve mamografinin duyarlığı azaldığından görüntülemeye ultrasonografi ile başlanır ve gerek olursa mamografi , ultrasondan sonra çekilir.

Röntgen görüntüsünde zararsız, iyi huylu tümörleri kötü huylu kanserli tümörlerden oldukça yüksek ihtimalle ayırt edebilirsiniz. Henüz hissedilemeyecek kadar küçük tümörleri de tespit edebilirsiniz. Bazen daha ileri tetkik yapmak gerekebilir.Bu gbi durumlarda Meme MR  tetkiki yapılır.

 • İnce iğne aspirasyonu – sitoloji/ Kalın iğne biopsisi – Patoloji

İnce iğne aspirasyonu, şüpheli tümörden hücreleri emmek için özel bir şırınga kullanmayı içerir. Hücreler daha sonra mikroskop altında incelenir ve bu şekilde iyi huylu veya kötü huylu bir değişiklik olup olmadığı belirlenebilir. Ancak bu biopsi şeklinde tümörün tabiatı hakkında yeterli bilgi alınamaz, sadece iyi yada kötü huylu olduğu anlaşılır.

Bu nedenle artık daha yaygın olarak kalın iğne biyopsisi olarak adlandırılan ve kitleden doku parçası alan biopsi yapıllmaktadır. Hem ince iğne aspirasyonu hem de kalın iğne biopsisi ultrason eşliğinde yapılan, lokal anestezi kullanılan ağrısız işlemlerdir. 

Meme kanserinin farklı biçimleri

Meme kanserinin birkaç farklı formu vardır. Çoğu durumda kanser, duktal kanser olarak adlandırılan süt kanallarının hücrelerinde başlar. Lobüler kanser olarak adlandırılan meme bezlerinde de ortaya çıkabilir. 

Kanser hücreleri, farklı kadınlarda aşağı yukarı hızlı büyüyebilir. Çok yavaş büyüyen meme kanserleri ve çok hızlı büyüyen meme kanserleri vardır.

Tümörden bir numune ile biyolojik özellikleri hakkında önemli bilgiler elde edebilirsiniz. Hormon hassasiyeti ER (östrojen reseptörü) ve PR (progesteron reseptörü) HER2 durumu (pozitif veya negatif) ve tümör hücrelerinin ne kadar hızlı bölündüğü hakkında bilgi alınabilir

 • HER2

HER2 (insan epidermal büyüme faktörü), kanser hücrelerinin yüzeyinde büyük miktarlarda bulunabilen bir proteindir. Bu, hücrelerin daha sık bölünmesine ve tümörün daha hızlı büyümesine neden olur.

 • Üçlü negatif meme kanseri

Üçlü negatif bir meme kanseri, hem hormon duyarlılığından (ER ve PR) hem de HER2’den yoksundur. Üçlü negatif meme kanseri genellikle daha agresiftir ve diğer meme kanserleri kadar çok tedavi seçeneği yoktur. Çünkü ne hormonal tedavi ne de HER2 antikorları kullanılamaz.

 • İnflamatuar meme kanseri

İnflamatuar meme kanseri, kanser hücreleri cilde bitişik lenfatik damarları bloke ettiğinde ortaya çıkar. Semptomlar genellikle bir enfeksiyonla karıştırılır. Bu kanser türü oldukça nadirdir ve çoğunlukla genç kadınları etkiler.