Safra Kesesi Ameliyatı

Vücudun en küçük organlarından biri olan safra kesesi, görevleri itibariyle hayati olabiliyor. Çoğu kişinin ertelediği safra kesesi hastalıkları, erken müdahale edilmediğinde sorunun büyümesiyle sonuçlanırken en kesin tedavi yöntemi olan ameliyatın başarı şansını da etkiliyor.

Eğer kişi, safra kesesine bağlı şikayetler yaşıyorsa mutlaka uzman bir hekime başvurarak ameliyat için gerekli hazırlıkları yapması gerekiyor. İki yöntemin dikkat çektiği safra kesesi ameliyatlarında açık ve kapalı ameliyat, hastanın ve hastalığın durumuna göre uygulanıyor.

Safra kesesi ne işe yarar?

Formu armuda benzeyen karaciğerin hemen altındaki safra kesesi, besinlerin daha kolay sindirilmesini sağlarken vücuttaki toksinlerin dışarıya atılmasına da yardımcı oluyor. En önemlisi de karaciğer tarafından salgılanan safranın sıvı kısmını emerek daha kıvamlı bir yapıya dönüştürüyor.

Safra yoğunluğunun artmasıyla birlikte ise birçok sağlık problemleri de beraberinde geliyor. Görevleri küçükmüş gibi gözükse de safra kesesinde meydana gelen hastalıklar, hayati olabilecek risklere de ev sahipliği yapıyor.

Safra kesesi hastalıkları belirtileri nelerdir?

 • İdrar renginde koyulaşma
 • Karnın sağ üst bölgesinde ağrı
 • Açık renkli dışkı
 • İshal
 • Bulantı, kusma
 • Sindirim problemleri
 • Gaz sorunları

Safra kesesi hastalıklarında risk faktörleri nelerdir?

 • Kadın olmak
 • Çok gebelik geçirmek
 • Fazla kilolu veya obez olmak
 • Ailede safra kesesi hastalığı olan kişilerin olması
 • Çok hızlı kilo kaybetmek
 • Şeker hastası olmak
 • Yağ ve kolesterol seviyesi yüksek gıdalar tüketmek
 • Östrojen içeren ilaçlar kullanmak
 • Hareketsiz yaşam biçimi

Safra kesesi hastalıkları nasıl teşhis edilir?

Mide bulantısı, ağrı, kronik ishal, sarılık, normal olmayan dışkı ve idrar gibi belirtilere yol açan safra kesesi hastalığının türünün belirlenebilmesi için laboratuvar ve görüntüleme testlerinin yapılması gerekir.

Safra kesesinin görüntülenmesinde genellikle ultrason ve BT taramaları kullanılır. MRCP ve endoskopik girişimlerden biri olan ERCP testleri ile de safra kanallarındaki olası taşlar kontrol edilir. Kan testleri aracılığıyla ise enfeksiyon belirtileri tespit edilir.

safra-kesesi-ameliyatlarii

Safra kesesi hastalıkları tedavisinde açık ameliyat

Safra kesesi hastalıklarında asıl sorun kesesin kendisi olduğu için çok büyük çoğunlukla hastalığın tedavisi için cerrahi yöntemlere başvurulur. Bunlardan geleneksel olanı halk tarafından açık ameliyat olarak da bilinen açık kolesistektomidir.

Bu yöntem, genel anestezi altında hastaya uygulanır. Ameliyat esnasında karın duvarına açılan cerrahi bir kesi ile karın boşluğuna girilir. Hekim, bu boşluktan safra kesesini çıkararak kesiyi diker. Hastanın taburcu olduktan sonra iyileşmesi için yaklaşık 10 günlük uzun bir süre gerekir.

Safra kesesi hastalıkları tedavisinde kapalı ameliyat

Laparoskopik kolesistektomi yani kapalı ameliyat halk arasında kansız ameliyat olarak da bilinir. Bu yöntemde karın duvarına geniş bir kesi açılmasına gerek yoktur. Bu ameliyat da genel anestezi altında uygulanır. Hasta, uyutulduktan sonra göbek altında ve göbeğin çevresinde 1 ila 1.5 cm arasında kesiler açılır.

Veress iğnesi karın boşluğuna yerleştirilir ve karın boşluğu karbondioksit ile doldurularak şişirilir. Daha sonra iğrenin çıkarıldığı yerden trokar adı verilen boru yerleştirilir. Burada içeriye kamera ve diğer ekipmanlar yerleştirilir. Ardından bu deliklerden safra kesesi çıkarılır ve karındaki gaz boşaltılır. Kesiler, dikişle kapatılarak operasyon tamamlanır.

Bu ameliyat yaklaşık 30 ila 40 dakika arasında sürer. Ameliyatın ardından hastanın ağrı hissetmesi düşük bir ihtimal olsa da verilen karbondioksit omuzlarda ağrıya sebep olabilir. 1 gecelik hastane gözetiminden sonra hasta taburcu edilir. İyileşme süresi açık ameliyata göre oldukça kısadır.

Safra kesesi ameliyatı nasıl yapılır?

Safra kesesi ameliyatı laparoskopik kolesistektomi dediğimiz kapalı bir şekilde gerçekleştirilen ameliyattır. Bu ameliyat genel anestezi yöntemiyle hasta uyutularak yapılır. Ameliyatta Göbekten 5mm büyüklüğünde kesi yapılarak 5’lik portla karın içine girildikten sonra karın karbondioksit gazı ile şişirilerek 5’lik kamera ile safra kesesi, karaciğer ve karın içindeki diğer organlar gözden geçirilmek suretiyle ameliyat yapılır.  Başka bir hastalık bulunmuyorsa diğer 3 port kesi yapılarak içeri girilir. Safra kesesi özel ince aletlerle safra kesesi karaciğerden ayrılır. Daha sonra kese 10 mm’lik kesikten doğrudan veya torba içinde dışarı alınmaktadır. Yara yerlerine dikiş atılarak ameliyat bitirilir.

Safra kesesi ameliyatı riskleri nelerdir?

Ameliyatın pek çok riski bulunmakla birlikte bu risklerin çoğu bakım ve temizlikten kaynaklı olabilir. Ameliyat yeri temiz tutulmazsa bazen iltihaplanmaya ya da zatürre gibi akciğer rahatsızlıklarına rastlanabilir. İdrar yollarında aşırı iltihaplanmaya ortaya çıkabilir. Kalp krizlerine ve damarlarda iltihap meydana gelebilir. Safra yollarının yaralanmasıyla buradan enfeksiyon kapılabilmektedir. Safra kesesi ameliyatı ciddi bir ameliyat olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sürecin iyi bir şekilde atlatılması hastanın sorunsuz bir şekilde iyileşmesinde önemli bir rol oynar.

Safra kesesi ameliyatı kaç saat sürer?

Hastanın cinsiyetine, kilosuna ve cerrahın tecrübesine göre süre değişiklik gösterse de safra kesesi ameliyatları 30 ile 45 dakika arasında yapılır. Ancak ameliyatın yapılmasında bazı durumlarda ameliyat süresi 1 saatin üzerinde gerçekleşebilmektedir. Hastanın ameliyat süresi hastanın safra kesesinin durumuna göre değişiklik arz eder. Bu noktada önemli olan hastanın tedavisinin düzgün bir şekilde gerçekleştirilmesi olmaktadır. Ameliyatın tam olarak ne kadar sürede gerçekleşeceğinin kestirmek öncesinde pek mümkün olmaz.

Safra kesesi ameliyatı sonrası iyileşme süresi

Safra kesesi ameliyatı sonrasında hasta bir saat sonra kendine gelir. Ameliyattan 5 saat sonra yemek yemeye başlar. Ameliyat gecesi hafif derecede karın ağrısı, sırt ağrısı gibi şikayetler meydana gelebilmekle birlikte bu her hastada görülmeyebilir.  Ağrı kesici ilaçlar sayesinde bu ağrıların giderilmesi mümkün olmakta ve ilaç takviyesiyle hastanın daha kolay iyileşmesi sağlanmaktadır. Bu ameliyat ile hastanın bir gün hastanede kalması ve gerekli testler yapıldıktan sonra hastanın taburcu edilmesi mümkün olur. 

Safra kesesi ameliyatı sonrası beslenme nasıl olmalı?

Bağırsaklardaki sindirim açısından, yağların parçalayıcı enzimler tarafından işlenerek emilebilmesi için mutlaka safranın düzgün çalışması gerekir. Bu nedenle safra kesesi hastalarının yemeklerinden yağların çıkarılması bu süreçte önemlidir. Geçirilen ameliyat sonrası vücudun daha çabuk toparlanması ve daha çabuk iyileşmesi için beslenme çok önemli bir konumda yer alır. Herhangi bir ameliyat sonrasında kişinin fiziksel ve ruhsal durumu sebebiyle iştahının normalden daha az olması mümkündür. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitamin, protein ve mineralleri almak için çabalamak gerekir. 

Safra kesesi ameliyatı olanların ameliyat sonrası dikkat etmesi gerekenler

Safra kesesi için uygulanan tedavi sonrasında hastanın dikkat ve özen göstermesini gerektirecek noktalar vardır. Bakım ve temizliğe dikkat etmek, işlem yapılan bölgeye dikkat edilmesi, ilaç kullanımını düzenli şekilde yapılması, doktor kontroller ve bolca istirahat dikkat edilmesi gereken bunlar arasında yer alır.  Kişi iyileşmek için ne kadar dikkatli olursa o kadar kısa sürede iyileşmesi de gerçekleşebilir. Doktorun önerdiği günlük aktiviteleri yapmaya özen göstermek ve ameliyat kadar ameliyat sonrası sürecin de önemli olduğunu aklınızdan çıkarmamak gerekir.

Safra Kesesi Ameliyatı İçin Hangi Bölüme ve Doktora Gidilmelidir?

Birçok kişi safra kesesi ile ilgili olarak çeşitli problemler yaşayabiliyor. Bu problemleri aşmak için genel olarak karşınıza çıkabilecek tek yol safra kesenizi aldırmak olacaktır. Bu birçok zaman gerekli olabiliyor ve bundan kaynaklı olarak da insanlar “Safra Kesesi Ameliyatı İçin Hangi Bölüme ve Doktora Gidilmelidir?” sorusunu sorabiliyorlar. Tüm bu sorulara hızlı bir şekilde yanıt bulabilmek adına bir özel hastane ile iletişim kurmak ve tedavi için gereken süreç hakkında bilgi almak iyi bir fikir olabilir. Bu şekilde en doğru bilgileri bulabilirsiniz ve bu bilgiler sizlere de yardımcı olacaktır diyebiliyoruz. Tüm bu adımları doğru bir şekilde yerine getirdiğiniz takdir de en kısa süre içerisinde sağlığınıza tekrardan kavuşmanız ve iyileşme sürecine de girmeniz mümkün olacaktır.

Safra kesesi ameliyatı fiyatları ne kadar?

Safra kesesi ameliyatı hastalığın durumu ve ameliyatın yapıldığı bölgeye göre farklılıklar göstermektedir. Hastalık her kişide aynı seyirde olmayabilir. Bu yüzden bu konu hakkındaki en net bilgiyi her zaman doktor size verir. Bu yüzden süreç hakkında daha net bilgi almak isterseniz doktorunuza başvurabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Safra kesesi ameliyatından sonra kilo verilmez.