Memede Şişlik ve Ağrı Acil Çağrı Sinyali mi?

Günlük rutin içinde önemsenmeyen birçok belirti aslında hastalıkların habercisi olabilir. Çoğu zaman önemsenmeyen bu belirtiler, vücudun bize ilettiği uyarı sinyalleri gibidir ve ilgili kontrollerin yapılması için bir acil çağrı görevi görür. Çoğu kadının karşılaştığı memede ağrı ve şişlik de kimi zaman basit ve dönemsel bir bulgu olabileceği gibi çeşitli kadın hastalıklarının da işareti olabilir.

Bu durum meme kanserine de işaret edebilir hormonal veya iltihaplardan da kaynaklanabilir. Sebebi ne olursa olsun memede şişlik ve ağrı önemsenmeli, en kısa zamanda kontrole gidilmelidir.

Şişlik ve ağrı hormonal nedenlerden olabilir

Her kadın adet öncesi dönemde göğsünde şişlik veya ağrı şikayetiyle karşılaşmıştır. Özellikle de 30’lu yaşlarındaki kadınlarda daha sık rastlanılan bu şikayetler adet döneminden 3 ila 7 gün önce başlar ve hassasiyet şeklinde kendini belli eder.

Memede görülen şişlik, ağrı, gerginlik genellikle memenin üst dış bölümünde hissedilir. Menopoz döneminde ise bu şikayetler azalır ve zamanla yok olur. Bu şikayetler aynı zamanda hormon tedavisinde veya doğum kontrol hapı kullanan kişilerde de görülebilir.

Hamilelik bir sebep mi?

Memede şişlik ve ağrı hamilelikte sıklıkla görülen şikayetler arasında görülür. Özellikle ilk hamileliğini yaşayan kişilerde rastlanılan bu durum aynı zamanda genç yaşta hamilelik yaşayanlarda belirgin olarak hissedilir.

Hormonların da artmasına bağlı olarak ilk üç ayda kan akışı da artar ve memeler büyür. Kendini doğuma hazırlayan memelerde ağrı ve şişlik gözlemlenir.

Memede apse şişlik ve ağrıya yol açabilir

Meme dokusunda meydana gelen enfeksiyonlar, memenin iltihaplanmasına ve memede irin birikmesine yol açar. Genellikle bakterilerden kaynaklanan ve apse şeklinde kendini belli eden bu durum, memede şişlik ve ağrıların başlıca sebepleri arasındadır.

Apseye yol açan bakteriler meme başındaki çatlaklar aracılığıyla göğüs dokusuna yayılır ve meme dokusunda iltihap oluşturur. Kesinlikle önemsenmesi gereken bir durumdur. Doktor kontrolünde uygun tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Mondor hastalığına dikkat!

Çoğu kişi tarafından bilinmese de memede şişlik ve ağrının bir diğer sebebi de mondor hastalığı olabilir. Bu sağlık problemi meme etrafında bulunan toplardamarların çeşitli sebeplere bağlı olarak pıhtılaşması ve dolaşım yetmezliğine uğramasına bağlı olarak gelişir. Dolaşım yavaşladıkça kan birikmesi meydana gelir ve memede ağrıya, şişkinliğe yol açar.

memede-sislik-ve-agri-acil-cagri-sinyali-mi

Emziren annelerin zorlu mücadelesi

Emzirmek başlı başına zor bir süreçken fizyolojik olarak yaşanan değişimler de bu süreci daha yorucu hale getirebilir. Özellikle de memedeki ağrı ve hassasiyet gibi şikayetler, annenin yaşadığı durumu daha da zorlaştırabilir. Emzirme döneminde yaşanan bu şikayetlerin temel sebebi süt salgısının artışıdır.

Buna ek olarak meme ucunda veya süt bezlerindeki iltihaplanma, egzama veya bebeğin ağzının meme ucuna tam oturmaması gibi durumlar da memede şişlik ve ağrıya yol açabilir.

En kritik sebep; meme kisti

Çoğu kadın, memesinde şişlik ve ağrı hissettiğinde bunun nedeninin meme kanseri olduğunu düşünür. Ancak meme kanserinin en tipik belirtisi sert ve ağrısız oluşumlardır. Göğüs ağrısı kanserin en son evrelerinde görülür.

Bu duruma sebep olan durumlardan biri aslına bakılırsa meme kistleridir. Meme içinde oluşan ve içi sıvı dolu kesecikler şeklinde olan kistler genellikle meme bezleri büyüyünce ortaya çıkar.

Göğüste şişkinlik ve ağrıya neden olan bu kistler iyi huylu olsa da mutlaka doktor kontrolünde çekilen mamografi ve ultrasonografi aracılığıyla teşhis edilmelidir. Eğer siz de memede şişlik ve ağrı sorunu yaşıyor ve nedenini merak ediyorsanız mutlaka bir hekime başvurarak kontrolden geçmelisiniz.

Sağlıklı günler dileriz.

Sıkça Sorulan Sorular

Meme kanserinde, memenin iyi huylu tümörlerinde ve meme infeksiyonlarında memede şişlik görülebilir.