Adet öncesi meme ağrılarının görülmesi normal mi?

Regl öncesinde memede hassasiyet ve ağrı yaşayan kadınların sayısı epey yüksektir. Çünkü hormonlardaki değişimin üst seviyeye çıktığı adet döneminde bu durum memede ağrılara yol açar. Regl sürecinde hormonlar, çeşitli sıvıların göğüste toplanmasına neden olarak ağrının temelini oluşturur. Hatta bu süreçte kadınlar memelerini daha ağır hisseder ancak bu ağrılar geçicidir ve regl sonunda kaybolur.

Regl söz konusu olunca kadınlar ağrılara da sonu gelmeyen sancılara da alışıktır. Hem fizyolojik hem de psikolojik olarak kadınları ciddi manada etkileyen bu süreçte en can sıkıcı konuların başında gelen meme ağrıları ise sanıldığı gibi tehlikeli bir hastalığın habercisi değildir.

Hormonlarla doğrudan ilintili olan bu durum, kimi kadında daha az hissedilirken kimi kadında daha şiddetli ağrılar şeklinde kendini gösterebilir. Genellikle adet öncesinden bir hafta önce ağrımaya başlayan memeler ancak adetin 2. ya da 3. gününde normale döner.

adet-oncesi-meme-agrilarinin-gorulmesi-normal-mii

Regl öncesi meme ağrısı neden olur?

Kadın vücudu için çok gerekli bir döngü olan regl, ağrılı bir süreç olsa da hem doğurganlık hem de sağlıklı bir işleyiş için çok önemlidir. Kirli kanın vücuttan atılması ve yumurtalıkların tazelenmesi için elzem olan regl, öncesinde ve sırasında kadınlar için bazı zorlukları da beraberinde getirir.

Karın ağrısı en çok şikâyet edilen semptomlar arasında yer alsa da çok sayıda kadın memelerinde görülen ağrı sebebiyle endişe duyabilmektedir. Bunu meme kanseri veya başka hastalıklarla ilişkilendiren kadınlar, bu sebeple doktorların kapısını çalabilmektedir. Ancak adet öncesi görülen meme ağrısının tamamen hormonlarla ilgili bir sebebi vardır.

Şöyle ki, kadın bedeninde ye alan prostaglandin kadınlarda rahim duvarı oluşmasını sağlayan çok önemli bir hormondur. Adet öncesinde de kandaki seviyesinde ciddi bir artış yaşanan bu hormon, ağrıları da tetikler.

Vücut böyle günlerde kendisini yumurtlamaya veya yumurta bırakmaya hazırlarken progesteron üretimi de aynı şekilde artış gösterir. Ardından yumurta döllenmez ve ölünce vücut regl için hazırlanır, hormon seviyeleri de düşmeye başlar. Sonuç ise, meme ağrıları başta olmak üzere vücudu etkileyen diğer ağrılardır.

Adet döneminde meme ağrısı nasıl karakterize edilir?

Regl öncesinde ve ilk 2 gününde görülen meme ağrılarının belli başlı özellikleri vardır. Buna göre;

  • Ağrı her iki memede de olabilir.
  • Ağrı, koltuk altlarına kadar yayılabilir.
  • Meme bölgesinde çok daha yoğun hissedilir.
  • Ağrıya şişlik de eşlik edebilir.
  • Memede kitle gibi yapılar da hissedilebilir.
  • Doğru iç çamaşırı seçimiyle ağrı azaltılabilir.
  • Genellikle adetin ortalarına doğru kendiliğinden geçer.

Peki, meme ağrıları ne zaman tehlikelidir?

Meme ağrıları her kadında görülebilen fizyolojik bir durum olmasına karşın bazı durumlarda farklı hastalıkların belirtisi de olabilir. Her ne kadar meme ağrısının, kanserle ilişkisi çok düşük olsa da bazı durumlarda da meme kanserinin tek belirtisi de olabilir. O yüzden adet bitmesine rağmen geçmiyorsa ve ağrıların şiddeti her geçen gün artıyorsa mutlaka uzman bir hekime görünmelidir. Sağlıklı günler dileriz.

Sıkça Sorulan Sorular

Adet öncesi vücutda hormonal değişiklikler olduğundan süt bezleri şişebilir.

Kaynakça:

https://www.healthline.com/health/breast-premenstrual-tenderness-and-swelling