Memede Şekil Bozukluğu Neden Olur?

Memede şekil bozukluğu bir hastalık değildir. Kadınların çoğunda minimal meme asimetrisi vardır ve mükemmel simetri vakaları çok nadirdir. Meme asimetrisinden, memenin bir bölümünün diğerinden daha gelişmiş olduğu, boyut ve şekil olarak homojen olmayanların ve çarpıklıkların görüldüğü durumlarda bahsediyoruz. Bu durum kişinin estetiğini tehlikeye atabilir ve psikolojik yansımaları olabilir.

Kadın memesini etkileyebilecek farklı asimetri türleri vardır. İlki ve belki de en bariz olanı boyutla ilgilidir; ancak şekil ve hatta konum farklılıkları da vardır (iki memeden biri diğerinden daha dolgun ve uzun olduğunda). Bununla birlikte, asimetri sadece areolaları veya meme uçlarını da etkileyebilir: bu durumda da gözlemlenen şey, şekilde, boyutta ve hatta oryantasyonda bir farklılıktır.

Memede şekil bozukluğunun nedenleri nelerdir?

Meme asimetrisinin nedenleri farklıdır: Aslında bunu belirleyen faktörler doğuştan veya sonradan olabilir, bazen cerrahi müdahaleler sonucu oluşabilir (meme tümörlerinin alınması nedeniyle alınan memelerde olduğu gibi). Yani bazı durumlarda asimetri, meme bölgesinde yer alan travmalara bağlı belirli olayların bir sonucu olabilir. Belirli bir etki, östrojene verilen farklı tepkiye de atfedilebilirken, emzirme veya yaşlanma ile ilgili olası yönler ve ayrıca iki meme arasındaki farkı artırabilen kilo alımı da hafife alınmamalıdır.

Meme asimetrisi teşhisi nasıl yapılır?

Basit bir fizik muayene ile memenin asimetrisini ortaya çıkarmak mümkündür.

Bazı tıbbi durumlar meme asimetrisine neden olabilir. Bunlar:

 • Poland sendromu
 • Skolyoz
 • Pektus ekskavatum
 • Skleroderma
 • Ergenlik döneminde büyüme
 • Ağırlık dalgalanmaları
 • Gebelik

Meme asimetrisi için tedaviler nelerdir?

Meme asimetrisini estetik cerrahi, küçültme (meme küçültme ameliyatı) veya her iki memeyi büyütme (mammoplasti büyütme) ile daha büyük simetri ya da bunlardan birini elde etmek mümkündür. Asimetrik bir meme kadınlarda çok yaygındır: Vücudun sağ ve sol tarafı arasındaki asimetri aslında oldukça yaygın bir olgudur ve hiç endişe edilmemelidir.

İki memenin büyüklük ya da şekil farkı oldukça fazla olsa da aslında estetik cerrahi ile estetik cerrahinin ortası diye tanımlayabileceğimiz ve asimetrik memeleri düzeltmenin mümkün olduğu bir operasyona başvurmak mümkün. Her iki sektörden gelen teknikler kullanılabilir.

Her halükarda, iki meme arasında rahatsızlık hissedecek kadar fark olan kadınların mutlaka bir uzmana danışması ve durumun dikkatli bir şekilde incelenmesi, soruna en iyi çözümü belirleyerek sorunu daha iyi ele almalarını sağlar. 

Tek memeyi veya her ikisini birden ameliyat etmeyi seçebilir ve farklı ameliyat tekniklerini bir arada kullanmak zorunda kalabilirsiniz; bu nedenle doktorun hem rekonstrüktif hem de estetik cerrahide deneyime sahip olması önemlidir. Ön muayene sırasında hangi prosedürlerin kullanılacağını belirlemek, hastayla birlikte sadece beklentileri değil, aynı zamanda daha kalıcı sonuçlar elde etme ihtimalini de değerlendirmek için de önemlidir.

Meme asimetrisi ve meme kanseri

Çalışmalarda, meme asimetrisinin meme kanseri için bilinen risk faktörlerinin çoğuyla ilişkili olduğu ve meme kanseri teşhisi konan hastaların, mamogramlarla ölçüldüğü üzere, yaşla eşleşen sağlıklı kadınlara göre daha fazla meme hacmi asimetrisine sahip olduğu gösterilmiştir.

Bu ne demek?

Çalışma, meme kanseri olan 252 kadını analiz ederek, aynı sayı ve yaşta sağlıklı bir grupla karşılaştırarak gerçekleştirildi. Daha sonra meme asimetrisi, risk faktörleri ve tümör oluşumunun varlığı veya yokluğu arasındaki ilişkiyi inceleyerek memelerin hacmini ölçmeye devam edildi.

Meme kanseri gelişen kadın grubu, diğer gruba göre aşağıdaki özelliklere sahipti:

 • Kontrollerden daha yüksek meme asimetrisi.
 • Ailede meme kanseri insidansında artış.
 • İlk adetin başlangıcından daha genç bir yaşta adet görmek.
 • Bir sonraki menopoza girmek.
 • Daha büyük yaşta ilk hamilelik.

Bu unsurların tümü, meme kanserinin önemli bağımsız belirteçlerini temsil eder.