Kadınlarımız, Artık Meme Kaybı Yaşamıyor!

Kadınlarımız, Artık Meme Kaybı Yaşamıyor!

Meme kanseri, günümüzde hayatı boyunca maalesef her 8 kadından birinde görülüyor. Geçmişte meme kanseri cerrahisinde meme kaybı yaşanıyor, yani mastektomi uygulanıyordu. Fakat artık yöntemler ve durum çok farklı.

Genel Cerrahi ve Cerrahi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Gürkan Yetkin, konuyla ilgili detaylı açıklamalarda bulundu.

Kadınlar Psikolojik Anlamda Çok Etkileniyorlardı…

Genel Cerrahi ve Cerrahi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Gürkan Yetkin, “ Geçtiğimiz yıllarda meme kanseri operasyonlarında, memenin tamamının ameliyatla alınması, yani mastektomi yönteminin uygulanması, kadın hastalarımızı olumsuz yönde oldukça etkiliyordu.

Yaşanan bu zorlu mücadeleye bir de, kozmetik kaygılar eklenince, meme kaybı hastalarda ağır depresyona kadar uzanan psikolojik problemler görülebiliyordu.

Ayrıca dış görünümünün deformasyona uğradığını düşünen kadınların rutin yaşamı da negatif yönde etkileniyor ve bu da motivasyon kaybına, yaşam sevincinin minimuma inmesine sebep oluyordu. Fakat artık bu durumlar geride kaldı. Çünkü tıbbın ilerlemesi, hastaların lehinde bazı gelişmeleri ortaya koydu” dedi.

kadinlarimiz-artik-meme-kaybi-yasamiyorr

Mastektomi Sayısı Minimumda!

Prof. Dr. Gürkan Yetkin, “Meme kanseri, kanser türleri arasında, tedaviye en iyi cevap veren kanserlerden biridir.

Teknolojinin ve tıp biliminin gelişimiyle birlikte, hali hazırda var olan yöntemlerden daha güçlü ve avantajlı olan birçok yöntem, meme cerrahisinde de, memenin tamamen alınması durumunu, yani mastektomiyi rafa kaldırtmayı başarmıştır.

Eski dönemlerde, meme kanseri tanısı alan hastaların vakit kaybetmeden tüm memesi alınırdı. Fakat tıbbi ilerlemeler ile bu yöntemle uygulanan ameliyat sayısını minimuma indirdi” dedi.

Silikon İmplant Görünümü Koruyor!

Yetkin,” Meme kanseri, eğer tümör küçükse, memeden sadece tümörlü kısım çıkartılarak tedavi edilebiliyor. Buna meme koruyucu cerrahi diyoruz.

Meme küçükse meme koruyucu cerrahiden sonra elde edilecek estetik görünüm tatminkâr olmayabiliyor. Bu tür bir ameliyatta, onkoplastik cerrahi teknikleri uygulayarak, memedeki deformiteyi en minimal hale getirerek kozmetik bir sonuç elde ediyoruz.

Onkoplastik cerrahi, meme kanseri ameliyatı esnasında onkolojik prensiplerin ve estetik cerrahi tekniklerin eşzamanlı uygulanmasıdır.

Eğer ki, tümör birden fazla ya da büyükse, bu durumda memenin cildini ve meme başını koruyarak memenin içini boşaltıyor ve buraya silikon implant uyguluyoruz. Silikon implant sayesinde yine, kadın hastalarımız için iyi bir kozmetik sağlıyoruz.

Fiziksel görünüm konusunda endişe yaşayan kadın hastalar, silikon implant uygulaması sonucu rahat bir nefes alıyor ve ameliyat öncesi görünümünden hemen hemen hiçbir şey kaybetmiyor. Memenin korunmasını isteyen her meme kanserli kadın onkoplastik cerrahi adayıdır” yorumunda bulundu.

Neodjuvan Tedavi Ameliyattan Önce Uygulanıyor…

Prof. Dr. Gürkan Yetkin, “Kanser hastalarına uygulanan kemoterapi tedavisi, kanser hücrelerini yok etmek, büyümelerini durdurmak veya şikayetleri hafifletmek için ilaçlar kullanılmasıdır.

Neoadjuvan kemoterapide ilaç tedavisi, tümörün ameliyatla çıkarılmasından önce uygulanıyor.

Neoadjuvan tedavisinde amaç; tümörü küçülterek, kolay ameliyat edilmesine olanak sunmasının yanında, kanserli hücrenin diğer normal hücrelerden daha kolay ayırt edilmesini sağlayabiliyor.

Yani neoadjuvan tedavi, yalnızca ameliyatı daha kolay bir hale getirmekle kalmayıp, ameliyatın ardından yaşanan iyileşme dönemini kısaltarak, uzun vadede kanser hastalığının tekrarlama ihtimalini düşürüyor.

Örneğin 5 cm.’lik tümöre sahip olan bir hastaya neoadjuvan tedavi uygulayarak, kemoterapi ile tümör boyutunu geriletebiliyoruz. Böylece, memeden sadece boyut olarak çok daha küçük cm’lere gerileyen tümörü çıkarıyor, hastanın estetik görünüm kaybını önleyebiliyoruz” sözlerini ifade etti.

Kaynakça:

https://www.cancer.org/cancer/breast-cancer/treatment/surgery-for-breast-cancer/mastectomy.html