Taklitçi Hastalık; Granülomatöz Mastit

Memede kızarıklık, şişlik, ağrı ve bölgesel ısı artışı semptomlarına neden olan mastit, bir çeşit enfeksiyondur. Genellikle emzirme ile ilişkilendirilse de başka sebeplere bağlı olarak da meydana gelebilir. Tıpkı, meme kanserini taklit eden ve emzirmeye bağlı olarak görülmeyen granülomatöz mastit gibi…

Granülomatöz mastitlerin bir kısmı; tüberküloz, lepra, mantar ve sarkoidoz gibi hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkar. Bu hastalıklar granülomatöz mastit tanısı almış kişilerde araştırılmalıdır. Bu sebepler yok ise idiopatik granülomatöz mastit tanısı konur ve hastaların büyük kısmı bu gruptadır.

Granülomatöz mastit, memede nadiren görülen enflamatuar bir hastalıktır. Daha çok doğurganlık çağında olan kadınlarda görülen bu hastalık ile merak edilenler blog yazımızda…

Granülomatöz mastit nedir?

Geç doğurma çağındaki kadınların hastalığı olarak da bilinen granülomatöz mastit memeye yönelik bağışıklık sistemi elemanlarının normalin üzerinde reaksiyon göstermeleri sonucu meydana gelen bir sağlık sorunudur. Aynı şekilde geçirilen enfeksiyon veya travmaya bağlı olarak da görülebilir.

Meme kanserine benzer belirtilere yol açtığından çoğu zaman meme kanseri ile karıştırılabilir. Bu sebeple taklitçi hastalık olarak da bilinen granülomatöz mastit, çoğu zaman klinik veya radyolojik olarak meme kanseri ile karışabilir.

Bu hastalığın en çok rastlanılan türü ise idiopatik granülomatöz mastittir. Hastaların çok büyük bir kısmı bu gruptadır. Kişiye bu hastalığın teşhisi konulabilmesi için granülomatöz mastit yapabilecek diğer etkenlerin (Tüberküloz, sarkoidoz gibi) dışlanması gerekir.

taklitci-hastalikk-granulomatoz-mastit

Granülomatöz mastit neden olur?

Genellikle 30 – 40 yaşları arasındaki kadınlarda görülen bu hastalığın sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte ortaya çıkması birçok sağlık problemi ile ilişkilendirilir. Bunların başında ise iltihabi etiyoloji, tüberküloz, yabancı cisim ve diğer bağışıklık hastalıkları gelmektedir.

Aynı zamanda enfeksiyon ajanları ve otoimmün faktörler de bu hastalığın ortaya çıkmasındaki sebepler arasında gösterilir. Enfeksiyon sebepli granülomatöz mastitin temel sebebi ise genellikle tüberküloz kaynaklıdır.

Brusella, tifo, mantar ve parazit gibi etkenler de granülomatöz mastite yol açabilmektedir. İdiopatik granülomatöz mastitin sebebi tam olarak saptanmamıştır, daha çok doğumdan sonraki ilk 2 yıl içinde görülür.

Granülomatöz mastit hastalığının belirtileri nelerdir?

Genellikle kişide vücut sistemini ilgilendirmeyen bölgesel sorunlarla kendini belli eder. Hastalar en çok memede sert bir yumru hissettiğini söyleyerek doktora başvurur. Vücutta yarattığı semptomları meme kanserine benzeyen granülomatöz mastitin belirtileri şu şekildedir;

  • Memede kızarıklık
  • Meme ağrı ve hassasiyet
  • Meme başında içeriye çökme veya düzleşme
  • Meme başında akıntı
  • Memede ısı artışı
  • Meme cildinde iltihabi akıntı
  • Nadiren de olsa memede apse
  • Lenf kanallarının tıkanması sebebiyle meme cildinde portakal kabuğu görünümü
  • Koltuk altı lenflerinde büyüme.

Nasıl teşhis edilir?

Granülomatöz mastit taklitçi bir hastalık olduğu için doğru bir tedavi protokolü için doğru teşhis çok önemlidir. Yapılan USG, MMG, meme MRI tetkiklerinde meme kanseri ile ilişkisi olmadığı ortaya konulamayabilir.

Bunun yanı sıra apse ve dokudan alınan örneklerde de tüberküloz testi genellikle negatif çıkar. Kesin tanı histopatolojik inceleme ile konulur. Yani kalın iğne biopsisi ile alınan materyalin incelemeye gönderilmesiyle bu hastalık tam olarak teşhis edilebilir.

Nasıl tedavi edilir?

Hastalığın seyrine göre izlem, tıbbi veya cerrahi tedavi uygulanabilir. Kitlenin kanser olmadığı kanıtlandığı takdirde herhengi bir şikayete yol açmayan kitleler çıkartılmadan izlenebilir. Kitlede büyüme olup olmayacağı gözlenir.

Tıbbi tedavide de sıklıkla steroid kullanılır. Ancak steroid tedavisinin glukoz intoleransı ve cushingoid özellikler gibi bazı yan etkileri vardır.

Granülamatöz mastitte eğer apse oluşmuş ise drene edilmelidir. Kitle çok ağrılıysa ve büyüklüğü çıkarılmaya uygun ise cerrahi olarak çıkarılabilir.

Cerrahi tedavi sonrası nükseden durumlarda steroid tedavisi uygulanabilir. Bazen de kitleyi küçülterek operasyona uygun hale getirmek için steroid tedavisi yapılabilir. Yaygın tutulum gösteren olgularda mastektomi yapılması gerekebilir.

Sağlıklı günler dileriz.

Sıkça Sorulan Sorular

Kanser değildir. Memenin kronik iltihabıdır.