Meme Asimetrisi Neden Olur?

Asimetrik bir memenin nedenleri farklı olabilir: genellikle meme bezlerinin tam olarak gelişmemesine neden olan doğuştan bir durumdur.

Meme Asimetrisinin Nedenleri Nelerdir?

Meme bezlerinin tam olarak gelişmemesine neden olan doğuştan bir durum olmasının yanı sıra bir hamilelik ve bunun sonucunda emzirme sonrasında, ağırlıkta önemli değişikliklerle veya doku yetmezliğine yol açabilecek basit bir zaman geçişi ile kendini gösterebilir. Nadir durumlarda, meme asimetrisinin nedenleri Poland sendromu, skolyoz veya skleroderma gibi tıbbi nitelikte olabilir. Bu sorunu düzeltmek için asimetrinin derecesine ve hissedilen rahatsızlığa göre farklı çözümler bulunmaktadır.

Asimetrik Meme İçin Çözümler Nelerdir?

İki meme arasındaki fark çok az olduğunda ve benlik saygısı sorunu yaratmıyorsa, doğru sütyen kullanarak çözüm bulmak mümkündür: kalıplı kuplu veya yumuşak kuplu olanlar, iki memeyi dengelemenizi ve farkı görünmez hale getirmenizi sağlar.

Ancak kişinin kendisinden rahatsız olmasına neden oluyorsa estetik operasyonlara başvurmak mümkündür. Spesifik durumları inceleyerek ve analiz ederek, tek bir memeye mi yoksa her ikisine birden mi müdahale edeceğimi ve farklı cerrahi tekniklere birlikte mi başvuracağını seçebilir. 

Hem rekonstrüktif hem de estetik cerrahi alanında deneyime sahip olmak, ön ziyaret sırasında hangi prosedürlerin kullanılacağını belirlemek, hastayla birlikte sadece beklentileri değil, aynı zamanda daha kalıcı sonuçlar elde etme olasılığını da değerlendirmek için çok önemlidir. Bu nedenle doktor tavsiyesine uymak sadece estetik açıdan değil, uzun vadeli olması açısından oldukça önemlidir.

Asimetri Düzeltme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

En iyi müdahale yöntemini doktorun hastasıyla birlikte değerlendirmesi en temel ve güvenilir bir adımdır: sahadaki seçenekler farklıdır ve duruma göre değişir.

En basit asimetrik göğüs vakalarında, tek taraflı küçültme mamoplasti yoluyla hacim küçültme eyleminden bahsediliyor, yani daha büyük olan memeyi diğeriyle aynı boyut ve şekle getirerek ameliyat edilir.

Bununla birlikte, küçük memeyi büyüterek müdahale etmeyi seçerseniz, terapötik strateji karmaşık olabilir: iki memenin farklı olmasından kaçınmalısınız. Bu nedenle büyütme istediğinizde asimetrik memenin düzeltilmesini büyütme protezleri veya mastopeksi ile hatta ameliyat olmayacak tarafta değerlendirebilirsiniz. Bununla birlikte, artışlar daha küçükse, dikkate alınması gereken en iyi strateji, iğne ile yağ doldurmadır. Yara izi veya yabancı cisimler olmadan sıkı göğüsleri garanti eden yağ enjeksiyonları bu durumda oldukça avantajlı bir seçim olacaktır.

Düzeltici bir ameliyat memelerin görünümünü iyileştirerek vücut şekillerine uyum sağlar; bu, özel ve kamusal yaşamın her alanına yansır: Günümüzde fiziksel boyut, sosyal etkileşimler içinde ilk değerlendirilen şeyler arasındadır. Bu yüzden amaç hastaların görünüşlerinden keyif almalarını ve bunu kolaylıkla yaşamalarını sağlamak olmalıdır.

Bu ameliyat her kadın için uygun mudur?

Her vücut birbirinden farklıdır ve her kadının kendine has bir hassasiyeti vardır. Bu yüzden hasta ile birebir görüşmek ve hastanın fikrini almak oldukça önemlidir. Hastanın her zaman sorunun en iyi çözümünün ne olabileceğini anlamaya çalışmak tedavi sonrası hastanın yüzünün gülmesine sebep olacaktır.

Ameliyat olmak için minimum bir yaş var mı?

Meme asimetrisini düzeltmek için ameliyat olmak için her zaman 20 yaş civarında ortaya çıkan memelerin tam gelişimini tamamlanmaması gerekmektedir.

Meme asimetrisi ameliyatı ücreti ne kadardır?

Faktörlerin kombinasyonları çok olabilir. Bu nedenle tek bir çözüm yoktur ve bu, vakanın ve hastanın isteklerinin dikkatli bir analizinden sonra klinik tarafından size bildirilecektir.

Sadece kadınlara mı uygulanıyor?

Hayır, erkeklerin bir memesi diğerinden daha gelişmiş olan bazı durumlar vardır ve bu nedenle erkeklerin memesini de estetik cerrahi ile düzeltmek mümkündür.