Hipotiroidide Diyet Düzenlenmesi Nasıl Olmalıdır?

Hipotiroidide Diyet Düzenlenmesi Nasıl Olmalıdır?

Tiroid bezinin yeterince tiroid hormonu üretmediği duruma hipotiroidi denir. Tek başına besin tedavisi hipotiroidinin tedavi edilmesinde yeterli olmaz. Ancak doğru besinler ve ilaçların kombinasyonu tiroid fonksiyonunu iyileştirmeye ve semptomları en aza indirmeye yardımcı olabilir. Bazı yiyecekleri yemenin veya bazılarından da kaçınmanın hipotiroidi olan kişilerde tiroidin çalışmasının düzeltilmesine yardımcı olduğu bilinmektedir.

Hangi besinlerden kaçınmak gerekir ?

  1. Hipotiroidili insanlarda tiroid bezi daha az tiroid hormonu yaptığı için daha yavaş bir metabolizmaya sahiptirler. Buna bağlı olarak bireylerde ani kilo artışları görülmektedir. Yüksek oranda işlenmiş gıdalar fazla kalori içerdiğinden kilo artışına neden olabilir. Bu yüzden işlenmiş gıdaların tüketimi azaltılmalıdır. Aynı şekilde aşırı karbonhidrat bulunduran gıdalardan uzak durulmalıdır.
  2. Genel olarak, brokoli, lahana ve karnabahar gibi guatrojen olarak adlandırılan besinlerin tüketiminden uzak durulmalıdır.
  3. Soya ve soya bazlı yiyecekler , tiroid hormonlarının yapımını azaltmaktadır. Bu yiyeceklerin de tüketilmemesi gerekir
  4. Hipotiroidide yüksek tansiyon gelişebilmektedir. Bu nedenle yüksek sodyum içeren tuzlu gıdalar tüketilmemelidir.

Hangi besinler tüketilmelidir ?

  1. Hipotiroidi olan bireylerin proteinden zengin gıdalarla beslenmesi, metabolizma hızını arttıracağından, yüksek proteinli gıdaların tüketilmesi yararlı olmaktadır. Bunlar arasında kırmızı et, yumurta ve süt ürünleri sayılabilir.
  2. Ilımlı düzeyde karbonhidrat tüketilmelidir. Aşırı karbonhidrat tüketmek kilo artışı ve obeziteyi kolaylaştırır, ancak az karbonhidrat tüketimi tiroid hormonlarını azaltabilir. Orta seviyede karbonhidrat tüketilmelidir. Bunu meyve tüketimi ile sağlamak mümkündür.
  3. Selenyum tiroid hormonlarının yapılmasına yardımcı olmaktadır. selenyum bakımından zengin besinlere günlük beslenmede yer verilmelidir. Selenyum deniz ürünleri, yumurta ve yağlı tohumlarda bol miktarda bulunmaktadır. Bu besinlerin tüketilmesi arttırılmalıdır.
  4. İyot eksikliği varsa, yemeklere iyotlu sofra tuzu eklenmelidir.