Meme Kanserinin Yeni Karnesi Yaş Düşüyor, Oran Artıyor

Bazı hastalıkların yaşı vardır, çoğu zaman yaşamın ilerleyen dönemlerinde görülürler.21. yüzyılın modern çağında ne yazık ki, yaş ortalamasında giderek düşüşe geçerken görülme oranında da hızlı bir yükselişe geçmektedir.

Bu hastalıkların başında ise meme kanseri gelmekte. Önceleri 50 yaş üzerindeki kadınların hastalığı olarak bilinen meme kanseri çok genç yaşlardaki kişilerde dahi görülebilmektedir. 40 olan yaş ortalaması ise çoktan 30’a kadar geriledi.

Meme kanserinin yaş ve görülme istatistiklerini içeren yeni karnesi blog yazımızda…

Meme kanserinde karneler kırıklarla dolu

Dünya genelinde menopoz sonrası hastalığı olarak bilinen meme kanserinin yaş ortalamasında özellikle de ülkemiz özelinde büyük bir düşüş söz konusudur. Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı Türkiye kanser istatistikleri raporuna göre kadınların meme kanserine yakalanma yaşı 30’a düşmüştür.

Ülkemizin sosyal, kültürel ve ekonomik yapısı bu hastalığın ortaya çıkmasına zemin hazırlarken obezite, hareketsizlik, yağlı ve yanlış beslenme de bu ihtimali artıran diğer faktörler arasındadır. Bilindiği üzere meme kanserinin en temel sebebi östrojendir.

Bu noktada kişinin kilosu ne kadar artarsa yağ dokusundan salınan östrojen de o kadar fazla salgılanır. Haliyle vücut aşırı östrojenin hakimiyetine girer ve meme kanseri riski artar.

meme-kanserinin-yeni-karnesi-yas-dusuyor-oran-artiyorr

Her 12 kadından biri meme kanseri

Dünyada ve Türkiye’de modern yaşamın getirdiği bazı handikaplar, meme kanserinin giderek artmasında belirleyicidir. Özellikle de dünyanın yeni vebası obezite veya daha fazla radyasyona maruz kalmak, meme kanserinin karnesinin genel portresini zayıflatmaktadır.

50 yıl önce her 20 kadından birinde görülürken bugün ise bu sayı 8’e düşmektedir. Türkiye’de durum gün geçtikte olumsuz bir tabloya dönüşmekte sayısal istatistikler umut verici bir sonuç ortaya koymamaktadır.

Bugün Türkiye’de yılda yaklaşık 19 bin kadına meme kanseri tanısı konulmaktadır. Türkiye’de her 12 kadından biri hayatının bir döneminde meme kanserine yakalanmaktadır.

Peki, neden meme kanseri bu kadar artışa geçti?

 • İşlenmiş gıdaların çok fazla tüketilmesi
 • Sağlıklı gıdalar yerine paketlenmiş gıdaların tercih edilmesi
 • Bazı hormon ilaçlarının gereksiz yere kullanılması
 • Kadının doğum yapmaması veya çok geç doğum yapmaması
 • Stresli iş ve sosyal yaşam

 

Bu riskler, meme kanserine yakalanma riskini artırıyor

Meme karnesinin yeni karnesinde yaş ve görülme sıklığıyla ilgili rakamlar, yukarıda belirtilen faktörlerle yakın ilişki içindedir. Ancak bazı faktörler vardır ki, önlenmesi ve önüne geçilmesi pek mümkün değildir.

Kadın olmanın birincil risk faktörü olduğu meme kanserinde diğer etkenler ise şu şekildedir;

 • Aile öyküsünde meme kanseri olanlar
 • 50-70 yaş arasında ve menopoz sonrası dönemde olanlar
 • Daha önce meme kanserine yakalanmış olanlar
 • Hiç doğum yapmayanlar
 • Doğum yapmış ama bebeğini emzirmemiş olanlar
 • Uzun sürekli hormon tedavisi görenler
 • Erken yaşta adet görenler
 • Geç yaşta menopoza girenler.

Meme kanserinin karnesini düzeltebilmek için, erken tanının çok önemli olduğu ,kendinizi ayda bir kez muayene etmeyi, düzenli kontrollere gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

Sağlıklı günler dileriz.

Sıkça Sorulan Sorular

Ailesinde 1. Derece yakınlarında (Anne, anneanne, teyze, kardeş) meme kanseri bulunan kişiler, daha önce göğüs bölgesine radyoterapi almış olanlar ve BRCA-1 ve BRCA-2 gen mutasyonu bulunanlarda meme kanseri riski artmıştır.