Onkoplastik Cerrahi ile Memenizi Kaybetmeyin

Onkoplastik Cerrahi ile Memenizi Kaybetmeyin

Son yıllarda meme kanseri tedavisinde birçok yeni yaklaşım kadınlara umut olmakta. Bunların başında gelen ve kadınların meme kanseri sebebiyle memelerini kaybetmesini önleyen yöntem onkoplastik meme cerrahisidir.

Bu cerrahi türü, onkolojik kriterlerden vazgeçmeden plastik cerrahi prensiplerini de uygulayarak daha estetik sonuçlar elde etmeyi mümkün kılan çok önemli bir yöntemdir. Bu işlemde hastaya meme dokusu oluşturulur bu sayede hem kozmetik hem de psikolojik açıdan hastanın beklentileri maksimum oranda karşılanır.

Onkoplastik meme cerrahisinin amacı nedir?

Meme bütünlüğünü koruyan onkoplastik meme cerrahisi, kanser tedavisi sonrası vücut devamlılığını sağlamak ve deformasyonu önlemek için uygulanır. Memede sadece belli bölümlerin alınması işlemi son yıllarda giderek artış göstermekte.

Alınan kısmi dokunun deformasyonu sebebiyle spesifik tekniklerle yerine doku koyma, dokuyu kaydırma veya oluşan boşluğu doldurma hedefiyle yapılan bu teknik, meme kanseri sebebiyle memesini kaybetmek zorunda kadınlar için ideal bir seçenek sunar.

Eğer meme dokusu tamamen alınırsa da silikon protez ya da sırt veya karından alınan doku ile yeni meme yapmak mümkündür. Sonuç olarak meme kanseri sebebiyle memesinde büyük bir tümör oluşan kadın bireyin memesinden geniş bir doku çıkarılsa dahi ameliyat sonunda düzgün ve normal bir görünüme kavuşmak mümkündür.

onkoplastik-cerrahi-ile-memenizi-kaybetmeyinn

Onkoplastik meme cerrahisinin avantajları nelerdir?

Hastalık süreci, kişinin yaşam kalitesi dahil olmak üzere birçok noktada değişikliklere neden olur. Rutini değişen, belli bir tedavi periyodu içinde hastalıkla savaş veren kadınlar psikolojik olarak yıpranabilir ve ciddi bir travma yaşayabilir.

Tedavi sonunda bir de estetik kaygılar beraberinde geldiğinde bu süreç çok daha zorlayıcı olabilir. Ameliyat sonrası memesi alınan kadınlarda bu kaygı daha çok artış gösterebilir.

Son yıllarda meme kanseri tedavisinde ortaya çıkan yeni tedavi yaklaşımları özelikle de cerrahi işlemlerde büyük bir değişimi meydana getirmiştir. Önceleri radikal mastektomi uygulanırken zamanla modifiye radikal mastektomi, meme koruyucu cerrahi gibi yöntemler hayatımıza girmiştir.

Estetik açıdan en tatmin edici sonuçlar sunan onkoloplastik meme cerrahisi olmuştur. En büyük avantajı ise meme görünümünün korunması ve hatta eski halinden bile daha iyi olabilmesidir.

Bu durum aynı zamanda kadınların psikolojik açıdan çok daha iyi hissetmesinde ve yaşam kalitesini sağlamasında etkili sonuçlar sunmaktadır.

Onkoplastik meme cerrahisinde uygulanan teknikler

Onkoplastik meme cerrahisinde daha iyi bir meme görünümü elde etmek adına 2 farklı yöntem kullanılır. Bunların ilki volüm doldurmadır. Bu işlemde oluşan boşluk hastanın kendi dokusu veya protezler ile doldurulur.

Diğer yöntem olan volüm yer değiştirmede ise oluşan boşluk meme dokusunun kaydırılması ile doldurulur. Bu ameliyat uzmanlık gerektirdiğinde özellikle seviye 1-2-3 rekonstrüktif meme kanseri cerrahisi eğitimi görmüş genel cerrah uzmanları tarafından uygulanmalıdır.

Bu ameliyat başarıyla uygulandığı takdirde kişinin bir ya da iki gün hastanede kalması yeterli olacaktır.

Sağlıklı günler dileriz.

Kaynakça:

https://columbiasurgery.org/conditions-and-treatments/oncoplastic-breast-surgery