Guatr Ameliyatı Fiyatları 2022

Guatr Ameliyatı Fiyatları 2023

Tiroit bezlerinin fonksiyonel bozuklukları sonucunda fazla çalışan tiroit bezlerinde büyümeler ile guatr meydana gelir.

Guatr hastalığında, tiroit bezlerinin büyümesi sonucu dışarıdan da fark edilen ve ele gelebilen nodüller oluşur. Bu hastalığın başlıca sebeplerinden biri vücudun ihtiyaç duyduğu iyodun vücuda alınamaması sonucu tiroit bezlerinin aşırı çalışması ile bezlerin normalinden büyük boyutlara ulaşmasıdır.

Hangi Belirtiler Görüldüğünde Guatr Ameliyatı Olunur?

  • Boğaz kısmında elle hissedilen ve dışarıdan görülen şişlikler olması
  • Doktorun fiziki muayenesi sırasında ele gelen nodüller
  • Yapılan kan tahlil değerlerinin bozukluğu
  • Tiroit fonksiyon testlerinin normal değerlerinden yüksek çıkması
  • Röntgen ve USG gibi görüntüleme testlerinde bariz belli olan büyüme
  • Yutkunurken güçlük çekme
  • Boğazda sürekli doluluk ve baskı hissi
  • Ses kısıklığı
  • Öksürük
  • Sürekli boğazda gıcıklanma ve kaşınma

Bazen de guatr hastalığı hiçbir belirti vermeden ilerleyerek ameliyat olma durumuna kadar gidebilir.

Guatr Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat planlanan hastaya, ilk önce gerekli tahlil ve fiziki muayene işlemleri yapılır. Fiziki muayene sonrasında nodülün büyüklüğüne göre ameliyat planlaması yapılır. Aşırı büyüme olmuş guatrlarda cerrahi işlemler tercih edilirler. 

Guatr ameliyatı öncesi gerekli hazırlık aşamalarından olan tahlil işlemleri ve anestezi için açlık süresi tamamlanır. Ameliyat için gerekli açlık süresi 8 saattir.

Hasta genel anestezi verilerek uyutulur. Boynun ön kısmından yapılan müdahale ile tiroit bezinin tamamı veya aşırı büyüme göstermiş kısmı cerrahi operasyon ile çıkarılır.

Burada önemli husus, işlem sırasında ses tellerine ve diğer komşu bezlere zarar verilmemesidir. Ameliyat hastanın durumuna göre 60-90 dakika aralığında sürmektedir.

Guatr Ameliyatı Sonrasındaki Süreç Nasıl İlerler?

Guatr ameliyatı sonrasında gıda alımı için gereken anestezi süresi tamamlandığında hasta, eskisi gibi yeme içmesine devam eder. Konuşmada ve yutmada bir problem yaşamaz. Eğer içerde biriken sıvıların dışarı çıkması için dren takılmış ise ertesi gün çıkarılarak hasta rahatlatılır.

 Ameliyattan sonra hasta genellikle 1 gün hastanede yatarak taburcu edilir. Evde yara bakımı ve pansumanlara özen gösterilmeli yara yeri temiz tutulmalıdır. Doktorun önerdiği şekilde koruyucu tedaviler uygulanmalı zamanında doktor kontrolleri aksatılmadan yaptırılmalıdır.

Guatr Ameliyatı Yapılan Hastane Fiyatı Etkiler mi?

Elbette. Guatr Ameliyatı fiyatı, işlemin yapılacağı hastanenin neresi olduğuna bağlı olarak değişir. Hastanelerin genel fiyat politikaları ve donanım seviyeleri, Guatr Ameliyatı fiyatları üzerinde de belirleyici etkiye sahiptir.

Kimi hastanelerin fiziksel donanımlarının normalin dışında olması sebebiyle fiyatlarının da farklı olduğunu biliyoruz. Bunun gibi tıbbi gereç ve destek hizmetleri noktasında farklı hizmetler veren kuruluşların fiyatlarının da farklı olması muhtemeldir.

Örneğin, üniversite hastanelerinin fark olarak aldığı bedeller ile özel hastanelerin aldığı fark farklı olabilir. Başta belirttiğimiz gibi devlet ve şehir hastanelerinde genel sağlık sigortası, emekli sandığı veya sosyal güvenlik kurumu ödemeleri söz konusu olduğundan, normal koşullarda ödeme yapılması söz konusu olmayacaktır.

Uygulamayı yapacak doktorun kim olduğu da Guatr Ameliyatı fiyatları üzerinde temel belirleyici faktörlerdendir. Hekim, fiyat politikası noktasında belli özgürlüklere sahip olduğundan farklı fiyatlar talep edebilir.

Guatr ameliyatı neden yapılır?

Guatr kişide tiroid bezinin şişmesi ile ortaya çıkan bir hastalık türüdür. Tiroid bezi büyüme ve metabolizmayı düzenleyen hormonların salgılanmasını sağladığından dolayı bedenimiz için önemli bir noktada yer alır.  Guatrın ortaya çıkmasının en önemli nedenlerinden biri iyot eksikliğidir.

Vücudun bağışıklık sistemi çok düşükse tiroit hormonları az çalışır ve bu problemin hızlı bir şekilde çözülmesi büyük bir önem taşımaktadır. Hastalık ne kadar kısa sürede tedavi edilirse kişi de aynı oranda hızlı bir şekilde iyileşmektedir. Bu nokta da hızlı tedavi önemlidir.

Risk Faktörü Nedir?

Guatr ameliyatında olan kişilerin karşısına iki problem çıkabilmektedir.  Birincisi ses tellerine giden sinirlerin zedelenme ile ortaya çıkar. İkincisi ise tiroid bezi komşuluğunda yer alan paratiroid bezinin zedelenmesi ile alakalıdır. Kullanılan teknik bu noktada oldukça önemlidir.

Ameliyat bazı kişilerde ses teli felci, sesle ilgili değişimler meydana getirebilir. Aynı şekilde paratiroid bezinin çalışmaması ve vücutta kalsiyum oranında düşmesi gibi problemlerin olduğu kişilerde bulunabilir.

Bu yüzden tedavi yöntemlerinin iyi bir şekilde araştırılması gerekmektedir. Her kişinin yapısı farklı olduğundan dolayı tedaviye vereceği yanıt da farklı olabilir.

Ne kadar sürer?

Guatr ameliyatı çok uzun sürmeyen yaklaşık olarak iki saat içinde gerçekleştirilen ameliyatlardan biridir. Guatr ameliyatlarında çoğunlukla genel anestezi yöntemi uygulanarak hasta ameliyata alınır.

Hastanın uyutulması ile ameliyata başlanıp iki saat gibi bir sürede ameliyat tamamlanmış olur. Bu süre hastanın yaşı, durumu gibi faktörlere göre değişiklik gösterse de çok uzun bir değişiklik meydana gelmemektedir. Ancak her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatta da beklenmeyen durumlar gerçekleşebilir.

İyileşme süreci

Guatr ameliyatı sonrasında hasta kısa bir süre içerisinde kendine gelmektedir. Ameliyat olduğu gün birkaç şikayetle karşılaşılsa da kısa süre içerisinde toplanması mümkündür. 

Ağrı kesici ilaçlar sayesinde ağrıların giderilmesi sağlanıp hastanın bu süreci iyi bir şekilde atlatması sağlanır. Hastanın ameliyat sonrası kısa bir süre için de olsa hastanede kalması büyük önem taşımaktadır.

Nelere dikkat edilmeli?

Ameliyatlı bölgenin kanama, akıntı ve enfeksiyon kapma ihtimaline karşı en az 3 gün açılmadan kapalı kalması gerekmektedir.  Guatr ameliyatı sonrasında boğazda ağrı olması mümkündür. İlaç tedavisi uygulanıp hasta kişinin bu süreci daha rahat atlatması sağlanır.

Günlük hayata dönmek için bir haftalık bir süre lazımdır. Bir hafta sonra kişi günlük rutinine devam edebilir.  Ameliyat sonrasında beslenme düzenine dikkat etmek ve sağlığını korumak büyük önem taşımaktadır.

Guatr Ameliyatı 2023 Fiyatları Ne Kadar?

En başta belirttiğimiz gibi, guatr ameliyatı fiyatları, birçok değişkene bağlı olarak ortaya çıkar. Bu noktada tek bir fiyattan söz edebilmek, aynı hastane koşullarında dahi mümkün değildir.

Guatr Ameliyatı fiyatı, hastadan hastaya aynı hekim ve hastanede dahi farklı olabilir. Bu tamamen yapılacak işlemin türüne ve komplikasyon seviyesine bağlı olarak değişir.

Farklı sağlık kuruluşları ve hekimler söz konusu olduğunda ise Guatr Ameliyatı fiyatları büyük değişiklikler gösterebilir. Guatr Ameliyatı fiyat bilgisi, sizin için yapılacak tahlil, görüntüleme ve değerlendirmelerin ardından ortaya çıkar.

Sağlık kuruluşuna veya doktorunuza başvurarak, güncel ve sizin için geçerli Guatr Ameliyatı fiyatlarını öğrenebilir, uygun tedavi süreçlerine bu kapsamda başlayabilirsiniz. Fiyatlar ve diğer bilgilerin, açık kaynaklardan veya telefondan alınamayacağını, sağlık kuruluşuna bizzat gitmeniz gerektiğini unutmayınız.

İstanbul, İzmir, Ankara’da Guatr Ameliyatı Fiyatları

Tiroit bezlerinin çalışma fonksiyonlarındaki bozukluklar guatra neden olur. Hemen hemen herkesin başına gelebilecek olan bu hastalığın tedavisi için sağlık kuruluşlarına giderek bir doktora görünmenizde fayda vardır.

Guart ameliyatlarını her şehirde ve hastanede yaptırmanız mümkündür. Ancak burada belirtmek istediğimiz konu fiyatlar illere göre ya da sağlık kuruluşlarına göre değişkenlik gösterebilir.

Öncelikle il bazında değerlendirmek gerekirse İstanbul’daki doktor sayısı İzmir ve Ankara’dan daha fazladır. Bu da doğal olarak rekabet ortamı yaratmaktadır.

Ayrıca bunun dışında guatr ameliyat fiyatları birçok değişkene bağlıdır. Bu değişkenler ilden ile hastaneden hastaneye hatta hastadan hastaya da değişkenlik gösterebilir.

Çünkü ameliyatta yapılacak işlemin türü ve ameliyatın komplikasyon seviyesine göre de fiyatlar değişebilmektedir. Bu anlamda bakıldığında fiyat bilgisi yapılacak işlemin seviyesine göre değişebilmektedir.

Sağlık kuruluşlarına başvurarak hem güncel hem de kuruluşun fiyat politikasına uygun bir fiyat alabilirsiniz. Guatr ameliyat fiyatları konusunda hassas iseniz birkaç sağlık kuruluşundan fiyat alarak kendinize uygun bir yol çizebilirsiniz.

Ayrıca fiyat ve daha açık bilgileri telefondan öğrenmek yerine doktorunuza ya da sağlık kuruluşu ile yüz yüze görüşerek öğrenmeniz sizin için daha uygun olacaktır.

Guatr Ameliyatı Devlet Hastanesinde Yapılır Mı?

Ameliyatlar cerrahi müdahale yapılması anlamına gelmektedir. Bu yüzden devlet hastanelerinde genel cerrahi polikliniği var ise genellikle guatr ameliyatları da yapılabilmektedir.

Tabi ki bunun yanı sıra devlet hastanesinin fiziki ve teknik durumu, ameliyathane ekibinin durumu, teknolojik durumu da bu ameliyatın yapılması için bilinmesi gereken konular olarak karşımıza çıkmaktadır.

Guatr ameliyatları troid bezinde büyüme ve nodüllerin olması durumunda günümüzde çok sık karşılaşılan hastalıklardan biridir. Bu yüzden de hemen hemen her hastanede yapılabilen ameliyatlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Yine nihai bir karar vermeden önce hastaneler ile birebir olarak görüşülmesinde yarar vardır.

Özel Hastanelerde Guatr Ameliyatı Ne Kadar?

Yazının başında da bahsedildiği gibi guatr ameliyatı fiyatları hakkında net bir fiyat bilgisinin paylaşılması sağlıklı olmayabilir. Çünkü sadece bu ameliyat değil hastaların yaptıracağı her tedavide fiyat bilgisinin belirlenmesi sağlık kuruluşunun fiyat politikasına göre değişiklik göstermektedir.

Bu değişiklikler de sağlık kuruluşunun konumu, doktorların tanınmışlığı, kullanılan malzeme ve teknolojiye göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Bu konu da doktorunuza ya da sağlık kuruluşu ile iletişime geçerek bir fiyat almanız dolayısıyla kendinize en uygun olan seçeneği seçmeniz faydalı olabilir.

Ancak bu sağlamayı yaparken sağlık kuruluşuna ödenen fiyatlar sağlığınızdan daha önemli değildir. Bu nedenle bir çok hasta tedavi için hastane seçerken kendisini psikolojik olarak da en rahat hissedebileceği doktor ve sağlık kuruluşu ile çalışmayı seçmektedir.

Özel Hastanelerde Guatr Ameliyatını Sigorta Karşılıyor Mu?

Özel hastanelerinde SGK anlaşmaları olmaktadır. Tabi ki SGK masrafların tamamını karşılamaz. Belli bir kısmını karşılar. Ameliyatın gerçekleşeceği hastanenin SGK ile anlaşmalı olması durumunda ameliyat masraflarının bir kısmı SGK tarafından ödenir.

Ancak ameliyat masrafları özel hastanelerin kendi fiyat politikalarına göre değişiklik gösterdiği için net olarak bir fiyat belirtmek mümkün olmamaktadır. Bu kısmı hastalar kendi bütçelerinden ödemektedirler.

Guatr Ameliyat Ücreti Kredi Kartı İle Ödenebilir mi?

Kredi kartı kullanım alanı gittikçe büyüdüğü için kredi kartının kullanılmadığı yer yok diyebiliriz. Özel hastanelerde bu anlamda kredi kartı ile hizmet alınması konusunda kullanılabilmektedir.

Ancak kredi kartına taksit işlemleri ne yazık ki sağlık işlemlerinde kullanılamamaktadır. Kredi kartı ile özel hastanelerde de hizmet alabilirsiniz.

Ancak taksitlendirme gibi bir işlem yapılması mümkün olmamaktadır. Kredi kartından tek çekim işlemi ile ödemelerinizi gerçekleştirmeniz mümkündür.

Yani kısacası banka kartı ya da kredi kartından da özel hastanelerde hizmet alınabiliyor. Bu konuda ödeme yaparken ödeme noktasında kredi kartıyla ödeme yapacağınızı belirtmeniz yeterli olacaktır.