Endoskopik Laparoskopik Cerrahi Kimlere Yapılır?

Endoskopik Laparoskopik Cerrahi Kimlere Yapılır?

Modern tıbbın ilerlemesiyle birlikte birçok tanı ve tedavi yöntemi medikal uygulamalar arasındaki yerini alıyor. Birçok hastayı korkutan ve endişeye sürükleyen geleneksel yöntemler, yerini çok daha konforlu uygulamalara bırakıyor. Kullanılan en modern tanı ve tedavi yöntemleri arasında yer alan bu  cerrahi yaklaşım, birçok hastalık açısından oldukça önemlidir. Endoskopik cerrahinin önemli bir ayağı olan laparoskopik cerrahi ile ilgili merak edilenler ve kimlere yapıldığının cevabı blog yazımızda…

Endoskopik laparoskopi nedir?

Abdominal (Karın içi organlara ait) birçok hastalığın  tedavisini sağlayan laparoskopi,  karın içinin videoendoskop yardımıyla görüntülenmesini sağlayan gelişmiş bir metottur. Bu cerrahi yöntemde karın bölgesinden ortalama 0.5 santimetrelik üç veya dört adet kesi yapılarak karnın içi  organlar bir kamera ile incelenir.

Başta safra kesesi taşları olmak üzere mide reflüsü, kalın barsak tümörleri, kasık ve karın duvarı fıtıkları bu yöntemle tedavi edilebildiği için son zamanlarda laparoskopik cerrahi giderek artan sıklıkla tercih edilmektedir.

endoskopik-laparoskopik-cerrahi-kimlere-yapilirr

Endoskopik laparoskopik cerrahinin avantajları nelerdir?

Açık cerrahiye göre birçok avantajı bulunan bu uygulamanın en önemli özelliği, iyileşme süresinin çok kısa olması ve herhangi bir cerrahi yara izinin kalmamasıdır.

Laparoskopi ameliyatlar minimal invazif yöntem olduğu için, postoperatif ağrı açık ameliyatlara göre daha az olur.

Estetik açıdan sorun yaratmadığı gibi hasta günlük hayatına da hızlı bir şekilde dönebilmektedir. İşe dönme süresi de oldukça kısadır. Hasta 1 hafta sonunda işine rahatlıkla dönebilir. Açık operasyonlarda ise bu süre 2  ila 4  haftayı bulmaktadır.

Endoskopik laparoskopik cerrahinin bir diğer avantajı ise operasyon sonrasında karın içeresinde operasyona bağlı yapışıklıkların daha az olmasıdır. Dolayısıyla çocuk sahibi olmak isteyen anne adaylarının bu yöntemi tercih etmesi önerilir.

Karın bölgesinde birçok alanın görülebilmesi çok zordur. Endoskopik laparoskopik cerrahide ise karın içinde gözlemlenmesi zor alanlar kolayca tespit edilir ve tedavi edilebilir.

Endoskopik laparoskopik cerrahi kimlere uygulanır?

Endoskopik laparoskopik cerrahi yaklaşımı ile abdominal (karın içi ) bölgeyi ilgilendiren operasyonların neredeyse tamamı yapılabilir. Buna göre;

  • Safra kesesi taşları
  • Safra kesesinin akut iltihabı ( Akut kolesistit)
  • Akut apandisit
  • Reflu ameliyatları
  • Göbek ve Kasık fıtıkları
  • Kalın barsak tümörleri

problemi yaşayan kişilere endoskopik laparoskopik cerrahi uygulanabilir.

Endoskopik laparoskopik cerrahi kimlere uygulanmaz?

Eğer kişide ileri seviyede  kanser türlerinden herhangi biri varsa bu cerrahi yöntem genellikle uygulanmaz çünkü çok daha farklı ve kapsamlı bir tedavi yaklaşımı gereklidir.

Ayrıca ameliyata engel olabilecek başka sağlık problemleri varsa aynı şekilde bu yöntem tercih edilmez. Örneğin hasta ağır kalp hastası ise endoskopik laparoskopik cerrahi uygulanmaz. Sağlıklı günler dileriz.

Kaynakça:

https://www.webmd.com/digestive-disorders/laparoscopic-surgery